Staropolski piernik dojrzewający z orzechami, skórką pomarańczową i rodzynkami

Piernik staropolski z orzechami, rodzynkami i skórką pomarańczową

Prawdziwy piernik staropolski dojrzewa dwa razy - pierwszy raz po zarobieniu ciasta, drugi raz po upieczeniu. Ten piernik, pełen orzechów i skórki pomarańczowej, jest doskonały w smaku i łatwy do przygotowania. Najlepiej wychodzi, gdy ciasto zarobi się w połowie listopada, a sam piernik upiecze na tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Składniki na piernik staropolski


W dużym rondlu o grubym dnie podgrzewamy miód, cukier i smalec. Masa musi być bardzo gorąca, ale nie można jej zagotować. Gdy trochę przestygnie dodajemy mąkę, sodę rozpuszczoną w pół szklanki zimnego mleka, jajka oraz przyprawę korzenną. Wyrabiamy ciasto, a na końcu dodajemy orzechy, rodzynki i skórkę pomarańczową.

Gdy ciasto mamy starannie wyrobione, nadajemy mu kształt kuli lub bochenka i wkładamy do kamionkowego lub emaliowanego naczynia. Ciasto przykrywamy ściereczką i ustawiamy w chłodnym miejscu, żeby dojrzało.

Piernik pieczemy na kilka dni przed Wigilią. Ciasto dzielimy na dwie lub trzy części. Podłużne foremki (keksówki) smarujemy dokładnie masłem i wypełniamy ciastem na piernik staropolski. Zwykle piekę ten piernik w kilku małych foremkach aluminiowych, gdyż sprawdza się idealnie jako świąteczny prezent.

Pierniki pieczemy ok. 50 - 60 minut w średnio nagrzanym piekarniku do suchego patyczka. Po upieczeniu ciasta są twarde, ale po 2-3 dniach kruszeją i są przepyszne. Piernik staropolski zachowuje świeżość bardzo długo, dlatego z powodzeniem można podać go jeszcze w Sylwestra lub w Nowy Rok.
Fajne przepisy na Boże Narodzenie: Krokiety orzechowe, Kotleciki grzybowe, Fit pierniczki z mąki żytniej, Ciasteczka korzenne z lukrem, Tradycyjne świąteczne pierniczki, Śledzie z cebulą marynowane w soku z cytryny i oliwie

Piernik możemy przełożyć dobrymi domowymi powidłami lub masą czekoladową. Doskonale smakuje piernik przełożony masą orzechową i polany czekoladą.

Komentarze