Domowy kisiel żurawinowy

Domowy kisiel żurawinowy
Domowy kisiel żurawinowy - zdrowy deser dla dzieci i na Wigilię

Listopad to czas, kiedy w sklepach dostępna jest świeża żurawina, warto zatem przygotować coś pysznego z tych wyjątkowych jagód. Doskonałym pomysłem jest kisiel żurawinowy, czyli lekki, cierpki deser dla małych i dużych łakomczuchów. Nie dość, że jest niezwykle smaczny to również niezwykle zdrowy. Polecam przepis na domowy kisiel żurawinowy.

Składniki na domowy kisiel żurawinowy

  • 0,5 kg żurawiny, świeżej lub mrożonej
  • 1 l wody
  • 10 dag cukru lub miodu
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej
  • 1 kawałek kory cynamonu
  • 5 goździków
  • 1 plasterek pomarańczy

Jeżeli nie mamy dostępu do świeżej lub mrożonej żurawiny do przygotowania dania można wykorzystać naturalny sok z żurawin. Do tego przepisu wystarczy ok. 0,8 litra soku. Ważne! Do kisielu potrzebny jest naturalny sok 100%, nie używamy napojów ani nektarów żurawinowych.

Jak zrobić domowy kisiel z żurawiny

Przygotowanie kisielu z żurawiny zaczynamy od oczyszczenia owoców. Jagody płuczemy i oddzielamy od listków i drobnych gałązek. Czystą żurawinę wsypujemy do rondla o grubym dnie, dodajemy cynamon i goździki i wszystko zalewamy wodą. Żurawinę doprowadzamy do wrzenia i wszystko gotujemy ok. 30 - 40 minut, do chwili aż owoce prawie się rozpadną. W tym momencie dodajemy plasterek pomarańczy ze skórką i wszystko gotujemy jeszcze ok. 5 minut. 


Rozgotowane owoce przelewamy na gęste sito i dokładnie przecieramy. Płyn ponownie wlewamy do rondla i słodzimy do smaku. Kisiel nie powinien być zbyt słodki, a w smaku powinna dominować cierpkość z nutką goryczki. 


W naczyniu mieszamy mąką ziemniaczaną z niewielką ilością wody i wlewamy do kisielu. Wszystko doprowadzamy ponownie do wrzenia i gotujemy, aż kisiel będzie przejrzysty.
Gotowy deser przekładamy do miseczek, salaterek, kubków lub pucharków.

Kisiel żurawinowy w trakcie gotowania z rondlu
Żurawina, cynamon i pomarańcza - kisiel żurawinowy w trakcie gotowania w rondlu

Jak podawać kisiel żurawinowy

Kisiel żurawinowy możemy podawać na ciepło - jako deser w głębszych miseczkach lub kubkach. Możemy także serwować go na zimno - w salaterkach lub kieliszkach. Jako dodatek zawsze idealnie sprawdzi się śmietanka - zarówno tradycyjna słodka śmietanka 30%, jak i wegańskie śmietanki roślinne. Kisiel możemy podać także z dodatkiem kremu z serka mascarpone lub serka śniadaniowego. Przed podaniem kisiel można także posypać np. świeżymi malinami, które idealnie pasują do żurawiny, płatkami migdałowymi, pistacjami lub wiórkami kokosowymi.

Skąd pochodzi kisiel z żurawiny

Kisiel żurawinowy to popularne danie u naszych wschodnich sąsiadów - na Ukrainie i Białorusi. Dzisiaj w Polsce ten cierpki przysmak jedzony jest praktycznie tylko na Pomorzu, Kurpiach, Polesiu i Podlasiu. Może dlatego, że właśnie tam rośnie w Polsce rodzima żurawina błotna. Choć trzeba wspomnieć, że w sklepach dostępne są saszetki z gotowym kisielem żurawinowym, zatem można spróbować tego deseru.

Kisiel żurawinowy na Wigilię

Kisiel żurawinowy to danie, które tradycyjnie gościło na stole podczas Wigilii na polskich Kresach. Jest to wigilijna potrawa typowa dla Polski Wschodniej, w innych częściach kraju jest praktycznie nieznana. Jako dodatek do kisielu żurawinowego podawane było mleczko makowe lub mleczko migdałowe. Do tego jeszcze płatki migdałowe. Dodatek śmietanki był oczywiście zakazany z uwagi na postny charakter wigilijnej wieczerzy. Ten wyjątkowo lekki deser jest idealnym zakończeniem wigilijnej kolacji pełnej ciężkostrawnych grzybów i kapusty.


Kisiel żurawinowy to tradycyjne danie wigilijne na Kresach
Kisiel żurawinowy to tradycyjne danie wigilijne na Kresach

Wigilijne inspiracje: Pierniczki z mąki żytniej, Kotleciki z suszonych grzybów, Wigilijne śledzie marynowane w soku cytrynowym, Pierniczki z okienkiem witrażowym, Wigilijna kapusta z grzybami

Komentarze