Pierniczki z okienkiem witrażowym na Boże Narodzenie

Pierniki z witrażem z landrynek


Pierniczki z okienkiem wypełnionym witrażem z landrynek to piękna i pyszna ozdoba świąteczna. Ich wykonanie jest banalnie proste, a efekt końcowy… efektowny ;) Do przygotowanie pierników z witrażem, poza tradycyjnym ciastem piernikowym, potrzebne są kolorowe landrynki. W czasie pieczenia cukierki rozpuszczają się i wypełniają okienka pierników kolorowymi “szybkami”.

Składniki na pierniki z okienkiem z landrynkami

  • 25 dag mąki
  • 10 dag naturalnego miodu
  • 10 dag cukru pudru
  • 5 dag smalcu
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżka domowej przyprawy do piernika lub mieszanki przypraw korzennych
  • ½ opakowania landrynek

Miód wlewamy do rondla, dodajemy cukier i przyprawy korzenne i wszystko podgrzewamy. Do ciepłego, ale nie gorącego miodu wsypujemy mąkę i sodę, dodajemy jajko oraz smalec. Zarabiamy ciasto na nasze ozdobne pierniczki.

Wyrabiamy tak długo, aż ciasto będzie lśniące i jednolite. Przed wykrawaniem pierniczków warto je  schłodzić, żeby było mniej klejące.

Świąteczne przepisy: Żytnie pierniki bez tłuszczu i cukru, Staropolski piernik dojrzewający, Ciastka korzenne z lukrem, Białkowiec z kokosem

Stolnicę posypujemy mąką i wałkujemy część ciasta na grubość ok 0,5 cm i wykrawamy nasze najpiękniejsze pierniczki. Zaczynamy od dużych kształtów, w nich przy pomocy mniejszych foremek wykrawamy okienka na witrażyki.


Pierniki z kawałkami landrynek w silikonowej formie

Ciastka układamy na silikonowej macie do pieczenia lub jak w moim przypadku w silikonowych formach do ciasta :)  Do każdej dziurki w pierniku wsypujemy pół lub więcej pokruszonej landrynki. Ilość cukierków zależy od wielkości okienka. Na witrażyk o średnicy 1 cm wystarczy pół landrynki.

Pierniczki z okienkiem pieczemy tak samo jak zwykłe pierniki, czyli ok. 10 min. w temperaturze 180 - 190 st. Ciastka zdejmujemy z silikonowej maty gdy zupełnie wystygną. Matę lub formę z upieczonymi piernikami można wstawić do lodówki i wtedy zdejmować pierniki.

Gotowe pierniczki z witrażami z landrynek na choinkę można jeszcze udekorować lukrem - ale to jeszcze przede mną ;)


Pierniki z okienkiem - świąteczna choinka 

Komentarze