Tradycyjne powidła śliwkowe bez cukru

Tradycyjne powidła ze śliwek węgierek bez cukru

Tradycyjne powidła śliwkowe najlepiej udają się ze śliwek węgierek. Można je robić zarówno z pierwszych śliwek, które dojrzewają już w sierpniu, jak i z późnych lekko zmrożonych śliwek z października. Te pierwsze są jaśniejsze i mniej słodkie, dlatego czasami wymagają dłuższego smażenia. Natomiast powidła z późnych śliwek są słodsze, ciemniejsze i bardziej gęste. 

Jak zrobić tradycyjne powidła śliwkowe

Do przygotowania powideł potrzebujemy tylko śliwki węgierki i rondel lub gęsiarkę o grubym dnie takie, żeby można było włożyć go do piekarnika. Można też użyć naczynie żaroodporne. Śliwki myjemy, drylujemy i wrzucamy do rondla. Wstawiamy bez przykrycia do piernika nagrzanego do 140 st. C i prażymy je 2 - 3 godz. przy lekko uchylonych drzwiczkach. Od czasu do czasu mieszamy, aby śliwki nie przywarły do dna naczynia. Wyłączmy piekarnik i zostawiamy powidło w cieple do ostygnięcia.

Prażenie powideł w ten sposób powtarzamy przez 2 kolejne dni, piekąc je w piekarniku przez 2 - 3 godz. Przy ostatniej turze trzeba uważać, żeby powidła nie przypalić, bo straci smak i będzie gorzkie.

Gorące powidła nakładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i przykrywamy kocem lub poduszką do wystygnięcia.

Z 2 kg śliwek węgierek otrzymamy 2 - 3 słoiczków powideł o pojemności 250 ml.

Przepisy na przetwory z owoców sezonowych: Dżem z jeżyn z goździkami i skórką cytrynową, Marmolada pomarańczowa z dynią, Galaretka z winogron, Słodki dżem z pomidorów

Komentarze