Wigilijne śledzie po wileńsku |
Śledzie po wileńsku to wyjątkowo pyszna propozycja wigilijnej przystawki. W tym przepisie tradycyjne solone śledzie łączymy ze słodkimi pomidorami, cebulą i aksamitnymi suszonymi grzybami, które nadają głęboki, ziemny smak całej potrawie. Do tego orzeźwiający akcent z kiszonego ogórka i śledzie po wileńsku są gotowe. Oto przepis na śledzie po wileńsku, które z pewnością zaskoczą Was smakiem.
Składniki na śledzie po wileńsku
- 8 filetów śledziowych solonych (ok. 500 g), wymoczonych w wodzie z mlekiem
- 1 ogórek kiszony
- 4 cebule
- 200 g suszonych grzybów
- 8 łyżek koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 1 szprotka w oleju
- Sól i pieprz do smaku
Jak zrobić śledzie po wileńsku
Przygotowanie śledzi po wileńsku, zaczynamy od grzybów. Suszone prawdziwki zalewamy 150 ml wody i moczymy przez ok. 8 do 12 godzin. Następnie gotujemy namoczone grzyby 45 minut. Odcedzamy grzyby i kroimy je w kostkę lub paseczki. Oczywiście zostawiamy wywar.
Cebulę kroimy w kostkę lub w piórka i wrzucamy na rozgrzaną, głęboką patelnię z olejem. Smażymy, aż będzie szklista. Zmniejszamy ogień pod patelnią i do cebuli dodajemy roztartą szprotkę - smażymy razem ok. 15 minut - rybka zupełnie się rozpadnie.
Teraz dodajemy koncentrat pomidorowy i sos dusimy kolejne 7 minut. Po tym czasie dodajemy pokrojone grzyby i wszystko rozprowadzamy pozostałym wywarem grzybowym. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Z solą uważamy, bo śledzie już są słone! Zostawiamy do wystygnięcia.
Filety śledziowe, wcześniej wymoczone i osuszone, kroimy w niewielkie kawałki i układamy w słoiku, każdą warstwę przekładając sosem pomidorowo-grzybowym i przesypując posiekanym ogórkiem kiszonym. Zostawiamy na minimum 24 godz. w lodówce, jednak im dłużej się wszystko "przegryza", tym jest pyszniejsze.
Przed podaniem śledzie możemy udekorować posiekanym jajkiem na twardo, ale u mnie występują w wersji bez tego dodatku. Są przepyszne i polecam je z całego serca!
Komentarze
Prześlij komentarz
Czekam na Twoją opinię