Czerwona kapusta kiszona w słoikach

Czerwona kapusta kiszona w słoikach
 
Kiszona czerwona kapusta to niezwykły przysmak. Pięknie wygląda i doskonale smakuje. Czerwoną kapustę można zakisić o każdej porze roku, ale jesień to tradycyjny czas przygotowywania kiszonek na zimę. Kiszenie czerwonej kapusty jest niezwykle proste - kisi się ją tak samo jak białą. Jedna średnia kapusta wystarczy na 3 słoiki kiszonki.

Kiszona czerwona kapusta – składniki:

  • 1 nieduża główka czerwonej kapusty ok. 2 kg
  • 2 niepełne łyżki soli kamiennej niejodowanej, czyli łyżka soli na kilogram kapusty
  • 1 marchewka starta na tarce o grubych oczkach
  • przyprawy według uznania: pieprz, gorczyca, kminek

Do kiszenia wybieramy kapustę o zwartej strukturze, zbitych, jędrnych liściach. Przed szatkowaniem usuwamy zewnętrzne liście oraz wszystkie liście, które są nadpsute lub uszkodzone. W dużej misce lub garnku układamy poszatkowaną czerwoną kapustę warstwami, każdą warstwę przesypując solą, marchewką oraz przyprawami i wszystko dokładnie mieszamy.
Moje kiszonki: kiszone jabłka, kiszone rydze, pomidory kiszone w jogurcie, najlepszy przepis na kiszone ogórki
Solona kapusta z przyprawami musi odczekać około godziny do dwóch. Co jakiś wszystko mieszamy, aby kapusta puściła jak najwięcej wody. Tak przygotowaną kapustę układamy w dużych, wyparzonych słoikach. Kapustę trzeba mocno docisnąć, tak aby puściła jak najwięcej soków, dzięki czemu będzie zabezpieczona przed dopływem powietrza i będzie dobrze fermentować. Płyn powinien przykryć wszystkie warzywa. Słoiki wypełniamy do ok. 4/5 objętości. Słoików nie trzeba mocno zakręcać, tak żeby gazy mogły swobodnie uchodzić.

Kiszona czerwona kapusta z dodatkiem odrobiny oliwy i miodu to wspaniała zdrowa surówka, ale będzie pyszna także na ciepło :)

Komentarze