Kiszone rydze

Kiszone rydze

Kiszone rydze to prawdziwy przysmak polskiej kuchni. Choć dziś nieco zapomniany, na szczęście znów wraca do łask smakoszy.

Do kiszenia trzeba wybrać rydze zdrowe o mięsistych kapeluszach. Najlepiej sprawdza się kiszenie całych kapeluszy podobnej wielkości, ale można też grzyby pokroić. Przed kiszeniem rydze trzeba obgotować w osolonej wodzie przez 2 -3 minut. Następnie odcedzić i ostudzić. WAŻNE! Nie można kisić rydzów surowych!

Obgotowane rydze układać w słoju lub kamiennym garnku kapeluszami do dołu. Można dodać kilka ziarenek ziela angielskiego i listek laurowy. Następnie grzyby zalać solanką jak na kiszenie ogórków - 1 łyżka soli na litr wody. To wszystko! Teraz czekamy aż rydze się zakiszą!

Warto wspomnieć, że niegdyś w kuchni góralskiej kiszone rydze były bardzo powszechne, jadane jako przekąska - na ogół do potraw świątecznych i weselnych. Były podstawowym składnikiem zupy rydzowej (żuru na kiszonych rydzach) podawanej w okresie świąt Bożego Narodzenia, góralskiego karnawału i tradycyjnych posiadów. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat niemal zupełnie zapomniane. Obecnie wracają do łask jako… prawdziwy rarytas.Komentarze