Pieczona papryka z ziołami do słoików na zimę

Pieczona papryka z ziołami do słoików na zimę w lekkiej zalewie octowej z oliwą

Papryka to niezwykłe warzywo, które świetnie smakuje na surowo, na ciepło w leczo i ratatuille ale szczególnie pyszna jest papryka pieczona. Pieczona papryka jest bazą cudownej zupy, dodatkiem do sosów i sałatek, a polana oliwą stanowi samodzielną przekąskę. Pieczoną paprykę można także marynować i cieszyć się jej słonecznym smakiem w zimowych miesiącach. Oto prosty i szybki przepis na pieczoną paprykę w słoikach.

Składniki potrzebne do przygotowania pieczonej papryki z ziołami w lekkiej zalewie

  • 3 - 4 mięsistych czerwonych papryk (powinny być bardzo dojrzałe i słodkie)
  • 10 ząbków czosnku
  • ulubione zioła - u mnie świeży tymianek i suszone oregano

Zalewa octowa z oliwą

  • sok z pieczenia papryki
  • pół szklanki octu
  • 2 szklanki wody
  • pół szklanki cukru
  • łyżka soli 
  • oliwa extra vergine do zalania słoików
  • przyprawy: łyżeczka gorczycy, kilka ziaren czarnego pieprzu, 2 ziarna ziela angielskiego, mały listek laurowy

Przygotowanie zaczynamy od upieczenia papryki w piekarniku. Warzywa myjemy i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do ok. 200 stopni i pieczemy ok. 20 - 25 minut aż skórka będzie brązowieć, a miejscami stanie się nawet czarna. Przy pieczeniu można wykorzystać funkcję grilla lub termoobieg. Do papryki po ok. 5 minutach dokładamy czosnek obrany ze skórek. Upieczoną paprykę wyjmujemy z piekarnika i wkładamy do papierowej torby lub do suchego garnka z pokrywką. Warzywa muszą trochę ostygnąć. Po ok. 10 minutach obieramy paprykę. Ważne, gdy rozkrajamy upieczony strąk wylewamy do oddzielnego naczynia sok, który zebrał się w środku papryki. Następnie usuwamy pestki i kroimy paprykę na 4 części. Oczyszczoną paprykę, czosnek i zioła układamy w wyparzonych słoikach i bierzemy się za marynatę.
 

Pieczona papryka w słoiku


Teraz szykujemy zalewę. Wszystkie składniki umieszczamy garnku, w którym zebraliśmy sok z upieczonych papryk, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 2-3 minut. Warto spróbować zalewy czy nie brakuje jej cukru lub soli i ewentualnie doprawić według uznania. Wrzącą zalewą zalewamy słoiki tak, żeby warzywa były przykryte, ale powinien zostać ok centymetr miejsca na dolanie oliwy. Słoiki mocno zakręcamy, odwracamy do góry dnem i na minimum 12 godzin umieszczamy pod grubym kocem lub poduszką. Nasze pieczone papryki z ziołami na zimę są gotowe :)


Słoik papryki gotowy do otwarcia :)
Polecam przepisy na paprykę marynowaną, zimową sałatkę z papryki, ogórków i cebuli, kapustę po grecku na zimę

Komentarze