Nalewka z jeżyn - przepis tradycyjny na jeżynówkę

Jeżynówka - nalewka z jeżyn według tradycyjnego przepisu

Jeżynówka to jedna najlepszych letnich nalewek. Jest mnóstwo przepisów na nalewkę z jeżyn jednak warto wypróbować tę tradycyjną recepturę. Na zdjęciu do tego wpsiu zamieściłam kieliszek z nalewką przygotowaną w roku 2018 - jest cudownie delikatna, klarowna, o pięknej koralowej barwie i pełna wspaniałego aromatu. W tym przepisie na jeżynówkę najważniejsze są super dojrzałe owoce (najlepiej własne), dobrej jakości spirytus oraz przede wszystkim cierpliwość :) Idealny smak osiąga po minimum 10 miesiącach.     

Składniki na nalewkę z jeżyn wg. tradycyjnego przepisu

  • 1 kg dojrzałych jeżyn
  • 0,5 litra spirytusu (95-proc.)
  • 0,5 kg cukru

Na nalewkę najlepsze będą jeżyny z własnego ogrodu, jednak świetnie sprawdza się także owoce z lokalnego eko ryneczku lub targowiska. Jeżyny płuczemy i osuszamy. Owoce mieszamy z cukrem i nakładamy do dużego słoja, lekko uciskając. Po dwóch dniach masę zalewamy spirytusem, tak, by płyn zakrył owoce. W ten sposób macerujemy jeżyny przez ok. 8 tygodni w ciemnym miejscu.

Po dwóch miesiącach zlewamy płyn przez filtr do kawy, albo bibułę filtracyjną, tak aby pozbyć się cząstek owoców. Butelki z nalewką zostawiamy do dojrzewania na minimum pół roku w chłodnym i ciemnym miejscu.

Sprawdź także inne przepisy z jeżynami: sok z jeżyn, dżem z jeżynowy

Pozostałe owoce można zalać wódką i pozostawić do maceracji na kolejne 2 miesiące, po czym płyn zlać do butelek. W razie potrzeby napitek można dosłodzić syropem cukrowym. Nalewka również musi leżakować minimum pół roku.

Komentarze