Tradycyjny jabłecznik |
Ten przepis na tradycyjną szarlotkę z okolic Dukli znalazłam z folderze z przepisami z Beskidu Dukielskiego i lekko go zmodyfikowałam. Ciasto jest pyszne i łatwe w przygotowaniu. Najlepiej smakuje z jabłkami starych odmian na przykład antonówkami, zebranymi z dziko rosnącej starej jabłoni. Ta porcja będzie idealna na blachę o wymiarach 20 x 30 cm.
Składniki potrzebne na tradycyjny jabłecznik:
- ok. 2 kg jabłek
- kawałek kory cynamonu
- 2 szklanki mąki
- 2 jajka
- 125 dag masła lub margaryny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 1/4 szklanki cukru pudru + 1 łyżka
- 1 cukier waniliowy lub esencja waniliowa
- szczypta soli
- cukier puder do posypania
Najpierw przygotowujemy jabłka. Owoce obieramy i kroimy na niewielki kawałki po czym rozpiekamy w rondlu z dodatkiem niewielkiej ilości wody oraz cynamonu. Jabłka doprawiamy cukrem według uznania. Można dodać także łyżkę cukru waniliowego lub esencji waniliowej. Z przygotowanych jabłek usuwamy korę cynamonu i pozostawiamy owoce do wystygnięcia.
Czas na szarlotkę: Krucha szarlotka pod pierzynką
Gdy jabłka stygną zarabiamy ciasto. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia, dodajemy masło i szybko siekamy nożem. Następnie dodajemy żółtka jajek, cukier puder, cukier waniliowy oraz śmietanę i wszystko zarabiamy na stolnicy lub w misce. Gotowe ciasto dzielimy na 2 części w proporcji 2:1 i chowamy do lodówki. Po minimum pół godz. 2/3 ciasta rozwałkowujemy na papierze do pieczenia, układamy do blachy, nakłuwamy ciasto widelcem i podpiekamy 10 minut w temp. 180 st. C.
W tym czasie wałkujemy pozostałą część ciasta oraz ubijamy pianę z pozostałych białek z dodatkiem szczypty soli oraz łyżki cukru. Na podpieczony blat rozkładamy jabłka, na nie nakładamy warstwę ubitej piany z białek i wszystko przykrywamy rozwałkowanym ciastem. Całość wkładamy do piekarnika i pieczemy jeszcze ok. 50 minut aż ciasto na górze będzie złote. Po upieczeniu posypujemy tradycyjnie cukrem pudrem. Gotowe :)
Pamiętajcie, że skórki pozostałe z obierania jabłek można wykorzystać do przygotowania domowego octu jabłkowego.
Komentarze
Prześlij komentarz
Czekam na Twoją opinię