Placek królewski babci Marysi, czyli przedwojenny miodownik z masą budyniową

Placek królewski babci Marysi, czyli tradycyjny miodownik z masą budyniową
Placek królewski babci Marysi, czyli tradycyjny miodownik z masą budyniową

Ten przepis pochodzi z zeszytu mojej mamy, która dostała do jeszcze od swojej mamy. Ten przepis na miodownik, czyli placek królewski ma minimum 80 lat! Placek królewski babci Marysi robimy na każde Boże Narodzenie i na Wielkanoc i zawsze kiedy mamy ochotę na coś wyjątkowo pysznego... Blaty trzeba upiec 2 tygodnie przed przełożeniem..., a do masy nie dodajemy sklepowego budyniu, tylko mąkę pszenną i ziemniaczaną. Ale warto czekać, placek królewski babci Marysi jest po prostu obłędnie pyszny!


Składniki na placek królewski - ciasto

  • 450 g mąki pszennej
  • 150 g cukru pudru
  • 2 łyżki miodu
  • 50 g roztopionego masła
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 szczypta soli

Składniki na masę budyniową do placka królewskiego

  • 250 g masła
  • 200 g cukru pudru
  • 1 cukier waniliowy lub esencja waniliowa
  • 500 ml mleka
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Polewa kakaowa pomadkowa

  • 4 łyżki cukru
  • 3 łyżki wody
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka kakao

Jak upiec placek królewski

Zaczynamy od przygotowania ciasta na blaty. Ważne! Blaty muszą leżakować przez 2 tygodnie! Mąkę mieszamy z sodą, solą i cukrem pudrem. Następnie wbijamy jajko, dodajemy rozpuszczone, wystudzone masło i miód. Wszystko łączymy i zarabiamy gładkie ciasto. Jeżeli miód jest gęsty, możemy go delikatnie podgrzać, aby stał się płynny.
Ciasto dzielimy na 3 części. Każdą porcję rozkładamy cienko na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do ok. 180 stopni C, bez termoobiegu. Pieczemy ok. 25 do 30 minut - na złoty kolor. 
Upieczone blaty przykrywamy i zostawiamy do leżakowania i mięknięcia. Zapominamy o nich na minimum 2 tygodnie.

Jak przyspieszyć zmięknięcie blatów do placka królewskiego?

Jeżeli nie mamy 14 dni na leżakowane blatów, możemy włożyć je do torebek strunowych lub szczelnych pudełek z dodatkiem świeżych skórek pomarańczowych, skórek banana lub obierek z jabłek. Blaty powinny być miękkie po jednym dniu takiego zmiękczania, a dodatkowo zyskują piękny, owocowy zapach.

Masa budyniowa do placka królewskiego

Kiedy blaty są już miękkie, zaczynamy robić masę i przekładać ciasto. Zaczynamy od domowego budyniu. Do rondla wlewamy połowę mleka, dodajemy cukier waniliowy lub esencję i doprowadzamy je do wrzenia. Do pozostałego mleka wsypujemy mąką pszenną oraz ziemniaczaną i dokładnie mieszamy. Do gotującego się mleka wlewamy to z mąkami i cały czas mieszamy nasz domowy budyń, aby nie powstały grudki. Chwilę gotujemy, zdejmujemy z ognia i zostawiamy do wystygnięcia. Budyń będzie bardzo gęsty i zbity.
Masło, które musi być w temperaturze pokojowej, ubijamy lub ucieramy na puszystą masę i stopniowo dodajemy cukier puder. Teraz, również stopniowo, do kremu maślano-cukrowego dodajemy gęsty budyń i wszystko starannie ucieramy lub miksujemy, aby nie było grudek

Tradycyjny placek królewski z przepisu babci
Tradycyjny placek królewski z przepisu babci

Przekładanie placka królewskiego i lśniąca polewa 

Tak przygotowaną masą przekładamy blaty placka królewskiego. 
Blaty, przed nałożeniem masy, można posmarować cienką warstwą powideł lub dżemu porzeczkowego, ale nie jest konieczne. Placek nawet bez tego jest przepyszny.
Ciasto wieńczy lśniąca polewa kakaowa. W rondelku łączymy wodę i cukier i wszystko gotujemy ok. 5 minut - powstanie syrop. Następnie dodajemy masło i kakao i gotujemy jeszcze 1 do 2 minut. Tak przygotowaną polewą szybko dekorujemy ciasto. Trzeba się spieszyć, bo polewa szybko tężeje. 
Teraz placek królewski babci Marysi jest gotowy! Smacznego!

Placek królewski babci Marysi z lśniącą polewą kakaową
Placek królewski babci Marysi z lśniącą polewą kakaową


Komentarze

  1. Pyszności!!! U mnie na Święta obowiązkowy!!! I to zawsze z tego przepisu!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te stare przepisy mają swój wyjątkowy urok i smak też jest wspaniały :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Czekam na Twoją opinię