Monastyrska izba, czyli drwa pod śniegiem lub wiśnie pod śniegiem

Monastyrska izba, czyli drwa pod śniegiem
Monastyrska izba, czyli drwa pod śniegiem

Monastyrska izba to wyjątkowe ciasto. Dość pracochłonne, ale efekt robi wrażenie pod każdym względem — smaku i wyglądu. To “śnieżne” ciasto to świetny wybór na Boże Narodzenie, na pewno przełamie tradycję makowców i serników i zachwyci naszych gości. Monastyrska izba, czyli drwa pod śniegiem to wykwintne, pyszne i pięknie prezentujące się ciasto, które kojarzy się z zimą! Oto przepis na drwa pod śniegiem, czyli monastyrską izbę.

Monastyrska izba, czyli rulony nadziewane wiśniami w kremie śmietanowym

Nazwa tego eleganckiego ciasta bezpośrednio łączy się z monastyrami, czyli klasztorami w kościołach wschodnich. Pierwotnie monastyr oznaczał zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych mnichów objętych klauzurą, później ewoluował w klasztor we współczesnym znaczeniu. To ciasto jest popularne za naszą wschodnią granicą i znane jest pod różnymi nazwami, również jako “drwa pod śniegiem”. Jednak zawsze składa się z rulonów z ciasta półkruchego, nadzienia z wiśni oraz kremu z gęstej, kwaśnej śmietany. Oto przepis na monastyrską izbę.

Monastyrska izba - składniki 

Ciasto na półkruche rulony

  • 2 ½ szklanki mąki
  • 200 g masła
  • 200 g kwaśnej śmietany (18%)
  • 1 jajko
  • 50 g cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka brandy lub koniaku
  • szczypta soli

Nadzienie z wiśni

  • 2 słoiki kompotu z wiśni lub słoik konfitury z wiśni

Śmietana do przełożenia

  • 900 g gęstej, tłustej, kwaśnej śmietany 18%
  • 100 g drobnego cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego lub esencja waniliowa
  • 5 łyżek wiórków czekoladowych do posypania

Monastyrska izba - wykonanie krok po kroku

  1. Śmietanę do przełożenia przygotowujemy dzień wcześniej. Kwaśną śmietanę wylewamy na gęste sitko wyłożone gazą i wstawiamy do lodówki. Musimy pozbyć się nadmiaru płynu.
  2. Przygotowujemy ciasto półkruche. Mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia siekamy z masłem i cukrem. Następnie dodajemy śmietanę, jajko i brandy. Szybko zarabiamy gładkie ciasto i na 2 godziny wstawiamy do lodówki. 
  3. Przygotowujemy wiśnie. Owoce z kompotu przekładamy na gęste sito i zostawiamy je, aby dobrze odciekły. Możemy delikatnie osuszyć je papierowym ręcznikiem.
  4. Schłodzone ciasto na rulony wałkujemy w kształt prostokąta o wymiarach ok. 80 cm x 25 cm. Ciasto kroimy na 10 pasów o szerokości 8 cm i długości 25 cm. 
  5. Na każdym pasku ciasta wzdłuż układamy rządek wiśni — jedna za drugą. Ciasto zawijamy wokół wiśni, tak aby powstał długi rulon i dokładnie sklejamy na “szwie”.
  6. Dużą blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i układamy rulony ciasta z wiśniami miejscem sklejenia do spodu.
  7. Piekarnik rozgrzewamy do 210 stopni Celsjusza bez termoobiegu i wstawiamy nasze półkruche rulony. Rulony pieczemy ok. 25 minut na złoty kolor. Upieczone zostawiamy do zupełnego ostygnięcia.
  8. Przygotowujemy krem śmietanowy do przełożenia ciasta. Odsączoną śmietanę mieszamy z cukrem i cukrem waniliowym, aż powstanie gładki krem.
  9. Zimne rulony układamy na tacy lub paterze i przekładamy je kremem śmietanowym. Na spodzie układamy 4 rulony i smarujemy je śmietaną. Następnie w wolnych przestrzeniach układamy 3 ruloniki i ponownie przestrzenie między ciastem wypełniamy śmietaną. W kolejnej warstwie układamy 2 rulony i na szczycie kładziemy ostatni. Całość pokrywamy śmietaną i wszystko ładnie wyrównujemy.
  10. Gotową monastyrską izbę posypujemy wiórkami czekolady i na kilka godzin wstawiamy do lodówki.

Ciasto najlepsze jest na drugi dzień po przygotowaniu, gdy wszystkie smaki się połączą, a ciasto nieco zmięknie. 

Drwa pod śniegiem - półkruche rulony z wiśniami w kremie śmietanowym


Komentarze