Zupa szczawiowa - wiosenny przysmak kuchni polskiej |
Zupa szczawiowa to polski przysmak, który ze świeżego szczawiu można przygotować tylko wiosną! Wtedy listki szczawiu mają najwięcej kwaśnego smaku, są delikatne i młode. Tę zupę można przygotować także ze szczawiu solonego ze słoika jednak to już nie to samo.
W moim domu zupę szczawiową tradycyjnie podawało się zawsze z jajkiem na twardo, później poznałam także szczawiówkę z ryżem jajkiem jednocześnie. Spotkałam się także z zupą szczawiową z ziemniakami, jednak dla mnie ulubionym dodatkiem pozostaje jajko. Polecam przepis na zupę szczawiową z jajkiem, taką jaką gotowała moja babcia i mama.
Składniki na tradycyjną zupę szczawiową
- 2 pęczki świeżego szczawiu
- 1 łyżka masła
- 2 l rosołu drobiowego lub warzywnego
- 3-4 łyżki śmietany 18%
- Sól i pieprz do smaku
Jak ugotować tradycyjną zupę szczawiową na maśle
Posiekane listki szczawiu można pozostawić w całości lub zupę zmiksować przed podaniem. Jeżeli zupa jest zbyt mało kwaśna można dodać sok z cytryny. Na końcu zaciągnąć zupę zahartowaną śmietaną tak, żeby nie zrobiły się grudki. Podając zupę w wersji zmiksowanej dla większej ekstrawagancji można udekorować ją naturalnym jogurtem lub kleksem bitej śmietany.
Zupę szczawiową można podawać z jajkiem na twardo, z białym ryżem lub ziemniakami. To świetny wiosenny przysmak, który jest tak charakterystyczny dla polskiej kuchni.
Zupa szczawiowa wege
Zupę ze świeżego szczawiu można oczywiście przygotować w wersji wegetariańkiej lub wegańskiej. W takim przypadku masło zastępujemy olejem roślinnym (najlepiej rzepakowym), a śmietanę mieszanką mleka sojowego z łyżeczką mąki pszennej. Zamiast jajka dajemy ryż i zupa szczawiowa wege gotowa!
Komentarze
Prześlij komentarz
Czekam na Twoją opinię